Punčocháče jsou na světě mnohem déle, než si možná myslíte. Ušly dlouhou cestu historií a stejně jako cokoliv jiného, na sebe vzaly mnoho podob. Přišly tedy v různých tvarech, velikostech a barvách. Nicméně vždy plnily stejnou funkci - měly přiléhat, co nejtěsněji k pokožce, udržovat nohy v teple a měli jste se v nich cítit pohodlně.
Kde byly objeveny první punčocháče na světě
V dnešním moderním světě jistě berete punčocháče jako čistě ženskou záležitost. Nicméně v historii je nosili jak ženy, tak muži.
Různé formy punčochového zboží byly vytvořeny a nošeny již ve starém Egyptě.
Úplně první nejstarší pár punčoch archeologové nalezli v hrobce bohaté ženy z urozené rodiny. Tyto punčochy byly staré nejméně 2000 let a jejich řemeslné zpracování bylo opravdu sofistikované.
Tento obdivuhodný kousek s přiléhavou patou byl navrhnut pro větší pohodlí a vyšperkován stahovací šňůrkou na horní straně. Díky tomu punčochy nesklouzávaly, ale naopak hezky držely.
Pokud už tehdy tento pár punčochového zboží byl takto dobře vyroben, je dosti pravděpodobné, že tento druh oděvu existoval ještě mnohem dříve.
Krok za krokem k moderním punčocháčům
První snahou o vytvoření podoby punčocháčů sahá až do velmi raných dob, a proto se přesně nedá určit, kdy vlastně vznikly první punčocháče. Nicméně tam s přehledem můžeme zařadit také omotávání tenkých proužků zvířecí kůže kolem nohou.
- Zvířecí srst - kolem roku 100 Evropané poprvé nahradili kůži, kterou si omotávali kolem nohou, za zvířecí chlupy, ze kterých vytvořili vlákna.
- Pletené ponožky - mezi lety 400 až 500 nosili Egypťané vysoké pletené ponožky. Bylo to ještě předtím, než je objevili Američané.
- První tkaní kusů látky - v roce 1100 díky novým tkalcovským stavům bylo umožněno tkát kusy látky dlouhé až 98 stop (30 m) a široké 6,5 stopy (2 m). To také znamenalo, že látka se dala střihově přizpůsobit tělu.
- Vzory - v roce 1300 vznikly první druhy punčoch v různých barvách a vzorech. Dívky a ženy po celé Evropě je nosili v kombinaci s krátkými rozevlátými kabátky. Tyto kousky však nebyly schváleny církví, protože ukazovaly každý sval a šlachu na nohou nositelky.
- Punčochové zboží z bavlny, lnu, vlny nebo hedvábí - skutečným průkopníkem punčochocháčů v roce 1500, jak je dnes známe, byly ve skutečnosti pánské legíny. Ty se upevňovaly v pase, později se z nich díky všitému klínu stal jeden kus oděvu.
Vynález stroje na pletení punčoch způsobil revoluci ve výrobě punčochového zboží z bavlny, lnu, vlny nebo hedvábí. - Stuha pod kolenem - v roce 1560 byl zaveden úplet a šikmo střižené látky byly nahrazeny. Tím se umožnila výroba dobře padnoucích punčoch. Díky ztužce pod kolenem zůstávaly punčochy na svém místě.
V tomto roce královna Alžběta I. dostala první pár pletených hedvábných punčoch. Byla tedy první zaznamenanou ženou, která je nosila. Punčochy byly vyrobeny z hedvábí a vlny, navíc byly měkké. Nicméně chyběla jim pružnost a podpůrnost, a tak je na svém místě musely držet podvazky. - První pletací stroj na punčocháče - v roce 1589 vynalezl reverend William Lee první druh pletacího stroje na punčochové zboží. Tím zcela vyřadil ruční pletení punčochového zboží.
- Typicky ženská záležitost - 1800 muži přecházeli od punčocháčů ke kalhotám a pomalu se z punčochového zboží stával čistě ženský doplněk.
- Zahájení průmyslové výroby punčoch - v roce 1860 byla zahájena průmyslová výroba. Díky tomu se punčochové zboží stalo široce dostupným
- První umělá vlákna - v roce 1892 dali 3 britští chemici hlavy dohromady a vynalezli Rayon, tedy jedno z prvních umělých vláken.
- První spolehlivá tkanina - v letech 1910 až 1914, tedy když se na trhu s oděvy objevily první spolehlivé punčocháče vyrobené z rayonových vláken, nastala velká revoluce.
Tyto punčocháče byly pevné, pohodlné, disponovaly efektivní výrobou a snadným barvením. Jejich tkanina si navíc udržovala tvar a nemačkala se. - První kotníkové ponožky - v roce 1920 na scénu přišly kotníkové ponožky, které umožňovaly moderní nošení obuvi.
- Nylon - v roce 1938 se všechno změnilo s příchodem nylonu. Pod vedením Wallace Huma Carotherse vědci vytvořili nylon pro chemickou společnost DuPont. Nylon se stal prvním syntetickým vláken, které představovalo mimořádnou pevnost spojenou s pružností.
- 50 000 párů za pouhých 6 hodin - přelom roku 1939/1940 se nejprve nylon používal na vlákna zubních kartáčků. Později se z něho začalo vyrábět pletené punčochové zboží. Bylo to hlavně z toho důvodu, že nylon byl levnější než hedvábí, nemačkal se a nohám dodával šmrnc a lesk.
Jen pro zajímavost při zahájení jejich prodeje (5.5.1940) prodala společnost DuPont v USA více než 5 milionů punčochových kalhot.
Avšak během druhé světové války musel DuPont zastavit výrobu nylonových punčoch kvůli výrobě padáků, leteckých šňůr a lan, což vedlo k nedostatku punčoch a nastaly “nylonové nepokoje”. - Lycra - v roce 1950 společnost DuPont vytvořila další skvělý vynález - Lycru. Ta byla známá také jako Spandex nebo elastan.
Lycra spolehlivě nahradila gumu a oděvy díky ní dosahovaly požadové pružnosti. Mohly se tak natahovat a zároveň si zachovávat svůj tvar. Navíc lycra představovala snadnější údržbu. Rychle schnula, dala se jednoduše barvit a pohodlně prát v pračce. - První designér - v roce 1965 se stal prvním návrhářem dámských punčocháčů Pierre Cardin. Dámám nabídl neprůhledné punčocháče k dostání v různých barvách na zimu a bílé nebo vzorované na léto.
Dalšími designéry byli Mary Quant a Emilio Pucci, kteří Pierra rychle následovali. Bylo to především širokou škálou barev nebo známými značkovými potisky.
Koncem tohoto desetiletí se objevily také diamantové vzory, síťované punčochy a sytě přírodní opálení. - Módní trend - v roce 1970 se legíny nebo punčochové zboží s příměsí lycry staly módním trendem a na tanečním parketu byly pro dívky doslova nezbytností.
Koncem 70. let 20. století se v tisku objevily provokativní punčochy s pruhy, síťované nebo jinak roztržené v kombinaci s jehlovými podpatky, které na veřejnost působily šokujícím dojmem a zároveň se staly vysoce módní záležitostí. - Krajkové, síťované, tmavé, černé a neprůhledné punčocháče - v roce 1980 byly ženy připraveny na mnohem ženštější a sexy kousky punčocháčů. To vedlo k rozšíření trendu krajkových, síťovaných a tmavých nebo černých neprůhledných punčocháčů v kombinaci s přiléhavými minisukněmi.
Přední módní návrháři si také začali všímat výhod lycry pro spodní prádlo a pracovali s elastickými látkami, např. Azzedine Alaïa. - Speciální funkce punčocháčů - v roce 1990 nastal nový vývoj tohoto zboží a způsobil, že si punčocháče a jejich výhody zamilovalo ještě více žen. Nyní punčocháče byly k dispozici se speciálními funkcemi, které formovaly břicho, hýždě i stehna.